INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA PRZEBIEG SPOTKANIA DOTYCZĄCEGO STWORZENIA WIZJI - CZYLI OBRAZU PRZYSZŁOŚCI DLA OBSZARU REWITALIZACJI.

Aktualności, Wtorek, 14 marca 2023
INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA PRZEBIEG SPOTKANIA  DOTYCZĄCEGO STWORZENIA WIZJI - CZYLI OBRAZU PRZYSZŁOŚCI DLA OBSZARU REWITALIZACJI.

 

  1. Termin i miejsce spotkania

Spotkanie odbyło się 02.03.2023 roku w godzinach 14.00 – 16.00 w sali Consulatus zamojskiego ratusza (I piętro), przy ul. Rynek Wielki 13. Sala była dostępna i przystosowana dla osób z ograniczeniami w poruszaniu, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnościami mogły być uczestnikami spotkania.

 

 

 W spotkaniu uczestniczyło 28 osób. Wszyscy obecni brali aktywny udział w dyskusji. Na warsztatach pojawili się mieszkańcy oraz ich reprezentanci w osobach przewodniczących osiedli, Młodzieżowa Rada Miasta Zamość, Rada Senioralna Miasta Zamość, przedsiębiorcy, osoby z instytucji kultury, osoby z instytucji zajmujących się pomocą społeczną, przedstawiciele urzędu miasta, radni.

Spotkanie prowadziła Joanna Smuszkiewicz-Biłyk oraz Kinga Jaworska z firmy EKO-GEO Consulting. Rola ekspertów polegała na moderacji dyskusji i koncentrowaniu uwagi i wypowiedzi uczestników na temacie spotkania.

 

Wyniki pracy zostaną przedstawione w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030.

  

  1. Tematyka i cel spotkania

Dyskusja dotyczyła stworzenia wizji - czyli obrazu przyszłości dla obszaru rewitalizacji Miasta Zamość. Rozmowa z mieszkańcami dotyczyła określenia wizji 5-ciu osiedli w granicach rewitalizacji, które zostały wyznaczone na terenie Miasta Zamość (Uchwała Rady Miasta Zamość nr XLIX/689/2022 z dnia 31 sierpnia 2022 r.).

Jak według Ciebie powinien wyglądać obszar rewitalizacji w 2030 roku? Z czym powinien się kojarzyć? Co - jako mieszkańcy – chcielibyśmy osiągnąć?

  

  1. Przebieg spotkania

Na wstępie zaprezentowano i omówiono dotychczasowe działania związane z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030.

W czasie spotkania uczestnicy opisując wizję obszaru rewitalizacji wymieniali różnego rodzaju oczekiwania, spostrzeżenia i myśli.

W punktowym podsumowaniu zawarte były następujące myśli:

 

  • Obszar rewitalizacji stanie się przyjaźniejszy i bardziej bezpieczny. Wzrośnie poczucie bezpieczeństwa społecznego, a w szczególności wśród młodzieży.
  • Nastąpi lepsze wykorzystanie istniejącego potencjału budynków na obszarze rewitalizacji, zyskają one nowe przeznaczenie;
  • Na obszarze rewitalizacji poprawi się jakość zamieszkania;
  • Stare Miasto stanie się prestiżową dzielnicą mieszkalną;
  • Stare Miasto zyska punktowo wkomponowaną zieleń w strefy przestrzeni miejskiej, zieleń będzie zachęcać mieszkańców i turystów do spędzania czasu w mieście;
  • Pojawi się przestrzeń z nowoczesnym budownictwem dostosowanym do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami;
  • Obszar rewitalizacji będzie bardziej atrakcyjny dla ludzi starszych, przyjazny seniorom, bezpieczny z infrastrukturą sprzyjającą spotkaniom i integracji - „przystań” dla starszych ludzi;
  • Przestrzenie publiczne będą lepiej chronione - miasto monitorowane;
  • Osiedle Promyk – nastąpi wykorzystanie walorów naturalnych rzeki Łabuńka stworzone zostaną warunki do rekreacji i sportu dla wszystkich grup społecznych;
  • Powstanie nowy ośrodek wsparcia seniorów, w którym udostępniane będą informacje z zakresu wsparcia oferowanego przez wszystkie instytucje na terenie miasta z zakresu: usług zdrowia, pomocy finansowej, pomocy w zakresie polityki mieszkalnej oraz działań i wydarzeń kulturalnych kierowanych dla tej grupy osób.

 

Podsumowując, wizja obszaru rewitalizacji mieszkańców Miasta Zamość opiera się m.in. o walory turystyczne, bezpieczeństwo, jakoś mieszkania oraz potencjał budynków na obszarze rewitalizacji. Znacząco podkreślany jest niewykorzystany potencjał zarówno wynikający z zasobów naturalnych (tj. rzeka Łabuńka), jak i historycznych (Dom Centralny oraz blok IA kamienic zwany „Podkarpie” – obydwa obiekty objęte opieką konserwatora). Wśród oczekiwań wymieniono także zwiększenie bezpieczeństwa na rewitalizowanych obszarach oraz utworzenie miejsc wsparcia i integracji dla osób starszych. W procesie tworzenia wizji zauważono potrzebę stworzenia miejsc do spotkań dla osób starszych i młodzieży oraz poprawę bezpieczeństwa.