Protokół z otwartego spotkania konsultacyjnego projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030

Aktualności, Środa, 14 czerwca 2023
Protokół z otwartego spotkania konsultacyjnego projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 12 czerwca 2023 r. przedstawiciele Firmy EKO-GEO Consulting Marek Biłyk Pani Joanna Biłyk oraz Pani Kinga Jaworska dokonały prezentacji projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030. Celem  konsultacji było poznanie opinii interesariuszy rewitalizacji oraz zebranie propozycji i uwag  do projektu dokumentu. Zostało przedstawione również kalendarium konsultacji oraz w jaki sposób zgłaszać uwagi do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030. Interesariuszom wyjaśniono co to jest Gminny Program Rewitalizacji, jak również co to jest rewitalizacja i jej definicja na podstawie Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji w art. 2 ust. 1. Zaprezentowano 13 kroków rewitalizacji i wskazano, na którym etapie znajdujemy się i co przed nami. Przedstawiciel EKO-GEO Consulting poinformował zebranych, że obszar przeznaczony do rewitalizacji zajmuje łączną powierzchnię 377 ha,   co stanowi 12.42 % powierzchni całego Miasta oraz zamieszkiwany jest przez 12 470 osoby, co stanowi 20.48% wszystkich mieszkańców. Z uwagi na to, że wskazany obszar nie przekracza 20% powierzchni całego Miasta oraz nie jest zamieszkiwany przez więcej niż 30% mieszkańców przyjęto, że obszar rewitalizacji obejmie cały obszar zdegradowany.
W prezentacji zobrazowany został obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji obejmujący 5 osiedli: Nowe Miasto, Partyzantów, Planty, Promyk i Stare Miasto. Przytoczone zostały również podjęte Uchwały Rady Miasta w trakcie procesu tworzenia GPR-u. Wymienione zostały działania prowadzone w procesie opracowania GPR. Prezentacja zawierała również zdjęcia obiektów zdegradowanych, które zostały wykonane podczas spaceru po obszarze rewitalizacji. Przedstawicielka Firmy EKO-GEO Consulting przedstawiła przedsięwzięcia rewitalizacyjne oraz poinformowała, że do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość wpisano łącznie 71 projektów (63 projekty infrastrukturalne i 8 projektów nieinfrastrukturalnych). Wymienieni zostali Beneficjenci, a także kluczowe projekty Miasta Zamość. Zaznaczono również, że w GPR wpisano jeden projekt, który znajduje się poza wyznaczonym obszarem rewitalizacji, natomiast rozwiązuje on jeden z poważnych problemów/zjawisk w sferze społecznej, funkcjonalno-przestrzennej i technicznej obszaru zdegradowanego tj. problem przesiedleń
i rewitalizacji zasobów mieszkaniowych budownictwa komunalnego na Starym Mieście.

Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja publiczna – składanie uwag i opinii do przedstawionego projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030.

 

Pliki do pobrania